Od 1993 roku w Bydgoszczy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam". Pomysł zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej, w roku 1960 powiedział: „Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować koncerty międzynarodowe."

Realizując myśl wielkiego pianisty, Ewa Stąporek – Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, zainicjowała międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych pianistów. Patronat nad konkursem objęła małżonka A. Rubinsteina Aniela Młynarska-Rubinstein, obecnie Ewa Rubinstein, córka; która ufundowała specjalną nagrodę im. Anieli Rubinstein.

 

Wkonkursie mogą brać udział pianiści w wieku od 14 do 21 lat. Dotąd swoje talenty zaprezentowało kilkudziesięciu młodych pianistów z 15 krajów świata: Białorusi, Chile, Chorwacji, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

 

Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wśród nich znajdują się kompozycje Karola Szymanowskiego dedykowane przyjacielowi Arturowi Rubinsteinowi, między innymi Mazurki z op.50, Wariacje b-moll op.3, Serenada Don Juana z cyklu Maski op.34.

 

Formuła programowo-artystyczna jest autorskim pomysłem dyrektora artystycznego konkursu - Jana Popisa. Trzyetapowe eliminacje obejmują następujący program:

I etap: - sonata Haydna lub Mozarta
- dwie etiudy: Chopina oraz do wyboru- Liszta, Skriabina bądź Rachmaninowa
- Chopinowska ballada, Fantazja f-moll, Barkarola lub scherzo

II etap - jeden z opusów Szymanowskigo : 4 Mazurki op.50, Wariacje b-moll p.3, Serenada Don Juana z cyklu maski op.34
- Sonata Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta lub Schuberta (ew. Schubertowska Fantazja Wanderer)
- Utwór dowolny

Finał:
wykonanie z orkiestrą jednego z koncertów Beethovena, (c-moll, G-dur, Es-dur), Chopina (e-moll, f-moll), Saint Saënsa (g-moll), Czajkowskiego (b-moll), Rachmaninowa (c-moll).

 

Wjury zasiadają wybitni polscy i zagraniczni pianiści - laureaci konkursów międzynarodowych oraz krytycy muzyczni: Larissa Dedova, Paweł Gililov, Jerzy Godziszewski, Adam Harasiewicz, Ian Hobson, Krzysztof Jabłoński, Józef Kański, Nina Kuźma- Sapiejewska, Ewa Osińska, Jan Popis, Koji Shimoda, Marta Sosińska, Matti Reakallio, Adam Wibrowski.

 

Konkursowi towarzyszą warsztaty, wykłady, prelekcje prowadzone przez wybitnych profesorów pianistyki, m.in. przez prof. Natalię Grudniewę z Kijowskiej Szkoły Talentów im. M. Łysenko, a także  Kurs Mistrzowski „W stronę Artura Rubinsteina - Salony u Mistrza”, który prowadzą wybitni instrumentaliści, profesorowie różnych specjalności.

W2000 roku konkurs został wpisany doEuropejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (European Union of Music Competitions for Youth) w Monachium, które skupia  konkursy z 27 krajów europejskich.  Dr Ekhard Rohlfs, dyrektor EMCY, po wizycie  na jednej z edycji bydgoskiego konkursu napisał: „Mój pobyt w Bydgoszczy pozostawił mi bardzo dobre wrażenie z Konkursu. Pragnę Pani Dyrektor pogratulować tego przedsięwzięcia, zarówno muzycznego, jak również pomysłu pedagogicznego towarzyszącego Konkursowi oraz tegorocznemu sukcesowi, w którym dane mi było uczestniczyć osobiście. [...] Szczególnie interesujące i pouczające było dla mnie poznanie struktury Waszej Szkoły. Zrozumiałem, że tak zorganizowana szkoła, która może zaproponować zainteresowanym i szczególnie utalentowanym dzieciom wykształcenie ogólne i na wysokim poziomie wykształcenie muzyczne zakończone maturą,  należy w Polsce do rzadkości. Jestem pełen nadziei na dobrą współpracę i nowe inicjatywy w naszej europejskiej wspólnocie".

Międzynarodowy Konkurs „Artur Rubinstein in memoriam” jest najważniejszym  wydarzeniem artystycznym w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Imię wielkiego mistrza zobowiązuje pedagogów i uczniów nie tylko do tego, aby byli gospodarzami konkursu, ale przede wszystkim jego uczestnikami.

W pierwszej edycji wystąpiły trzy uczennice liceum muzycznego:
Joanna Balewska i Justyna Jażdżyk z klasy prof. Ireny Skabar-Galon oraz Ewelina Korzeniewska z klasy prof. Barbary Sierko, która zakwalifikowała się do II etapu.
W trzeciej edycji Konkursu prezentowała się Maja Waszkiewicz z klasy prof. Ludmiły Kasjanenko. W piątym Konkursie wystąpił Jarosław Kaliski z klasy prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, który znalazł się w II etapie konkursu. Niewątpliwym sukcesem był natomiast udział niezwykle utalentowanego ucznia PSM II st., 16 -letniego Rafała Blechacza z klasy prof. Katarzyny Popowej -Zydroń, który na Konkursie w 2002 roku zdobył II nagrodę, rozpoczynając swą wielką artystyczną karierę.

Facebook

Kontakt

Sekretariat Konkursu
"Arthur Rubinstein In Memoriam"


Państwowy Zespół Szkół Muzycznych
85-080 Bydgoszcz
ul. Andrzeja Szwalbego 1

tel./fax: + (48 52) 322 97 18
e-mail:
dyrektor@szkolamuzyczna.bydgoszcz.pl
janpopis@wp.pl

 

 

 


Sponsorem strony jest:
RADA RODZICÓW
PZSM W BYDGOSZCZY


Copyright © Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy